MightyCID ®

 

Średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe (Medium Chain Fatty Acids (MCFA) obejmują głównie frakcje kwasów tłuszczowych C6, C8, C10, jednakże z punktu widzenia chemicznego są to również kwasy 12-węglowe. W przewodzie pokarmowym rozkładane są przez lipazę trzustkową, wchłaniają się głównie w dwunastnicy i jelicie cienkim. Transportowane są we krwi, limfie w formie chylomikronów i w mniejszym stopniu w postaci liporotein. Dzięki temu, że powstaje mniej liporotein minimalizują występowanie procesów miażdżycowych u człowieka i zwierząt. Kwasy tłuszczowe średniołańcuchowe są transportowane do wątroby, gdzie podlegają beta-oksydacji. W wątrobie są w mniejszym stopniu wiązane z albuminami, dzięki czemu nie przyczyniają się do stłuszczenia tego narządu. Średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe mogą zastąpić kwasy tłuszczowe długołańcuchowe. Istnieją doniesienia, że średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe zapobiegają uszkodzeniu wątroby i pobudzają resyntezę triglicerydów, ponadto usprawniają transport lipidów w ustroju. Działają więc lipotropowo.

 

Ze względu na amfoteryczny charakter MCFA łatwo przenikają przez błony komórkowe. Ponadto zapobiegają degradacji błon komórkowych, stabilizują ich strukturę. Hamują rozwój bakterii lipolitycznych. Nie niszczą symbiotycznych Lactobacillus spp., poprawiają konwersję paszy, hamują rozwój patogennych Enterobacteriaceae. Poprawiają wchłanianie składników pokarmowych w jelicie cienkim.. Zapobiega rozwojowi Salmonella i Campylobacter. MightyCID- kwasy tłuszczowe selektywnie dobrane w mieszaninie bardzo dobrze likwidują choroby płucne i adenomatozę.  Proces leczenia następuje w okresie ok 2-3 miesięcy od jego zastosowania. Zauważalne efekty są  natomiast już w pierwszych 2 tygodniach od zastosowania. Kolejną zaletą w zastosowaniu kwasów tłuszczowych jest,to że polepszają się warunki środowiskowe związane z procesem leczenia np dezynterii. Kał wydalany pozbawiony jest czynnika chorobotwórczego i nie ma wtórnego zakażenia.

 

MightyCID oparty jest na bazie mieszaniny kwasów tłuszczowych w połączeniu z kwasami organicznymi takimi jak kwas mrówkowy, kwas propionowy, kwas mlekowy, kwas cytrynowy. Kwasy tłuszczowe rozpuszczają ścianę komórkową bakterii patogennej, natomiast kwasy organiczne niszczą środek.